25 kwietnia, 2024

piotrkmieciak.pl

Piotr Kmieciak Ekspert ds. Finansów

Korekta e-PIT – 4 sposoby na wprowadzenie poprawek do zeznania podatkowego

Coroczne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z osiągniętych dochodów jest obowiązkiem każdego podatnika. Jeszcze do niedawna wypełnienie deklaracji wymagało poświęcenia sporej ilości czasu, a czasami pomocy ze strony bardziej doświadczonych osób. Dlatego coraz więcej podatników dostrzega zalety wysyłania formularza PIT online, co znacznie przyspiesza proces rozliczenia się z fiskusem. Sam program do wypełniania PIT jest bardzo prosty i intuicyjny, więc nie tylko bez problemu zrobimy to sami, ale także, w przypadku nieprawidłowości, dokonamy korekty w zeznaniu podatkowym. Jak zrobić to najłatwiej?

  1. Korekta e PIT
  2. Jakiej korekty można dokonać w PIT?
  3. E-pity – czy to jest bezpieczne?
  4. Jak uwierzytelnić e-pity?

Korekta e PIT

Do połowy lutego wszyscy pracodawcy, u których byliśmy zatrudnieni, musieli przesłać e-pity na serwery Ministerstwa Finansów. Dzięki usłudze „Twój e-pit” każdy podatnik został wstępnie rozliczony, a jeśli nie wyraził on chęci wprowadzenia zmian, rozliczenie PIT zostało w ostatnim dniu kwietnia automatycznie wysłane do Urzędu Skarbowego. Jednak tak wypełniona deklaracja nie uwzględnia przysługujących nam ulg, dlatego jeśli o nich zapomnieliśmy, przysługuje nam możliwość dokonania jej korekty. Możemy tego dokonać już od pierwszego dnia po upływie terminu, w którym złożyliśmy e PIT, czyli od pierwszego maja. Bardzo pomocny w dokonaniu tej czynności będzie odpowiedni program PIT, który przeprowadzi nas przez cały proces dokonywania korekty i umożliwi wysłanie poprawionego zeznania podatkowego.

Jakiej korekty można dokonać w PIT?

Podatnik ma prawo do odliczenia od podatku wielu ulg, a także kosztów uzyskania przychodu. Mamy także możliwość przekazania 1% naszego podatku na cele charytatywne. Jeśli zapomnimy uwzględnić którejś z przysługujących nam ulg lub odliczeń, wówczas możemy skorzystać z możliwości dokonania korekty. Poprawiając e-pity możemy również dodać wartość składek ubezpieczeniowych, dzięki czemu uzyskamy zwrot ulgi na dziecko. Korekty powinniśmy dokonać, gdy doszliśmy do wniosku, iż korzystniejsze będzie wspólne rozliczenie z małżonkiem lub w sytuacji przeciwnej – jeżeli chcemy rozliczyć się indywidualnie. Wykorzystując program PIT bez problemu wybierzemy najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, szybko i sprawnie nanosząc poprawki do wysłanego wcześniej formularza PIT.

E-pity – czy to jest bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy wykorzystanie Internetu do przesyłania wrażliwych danych jest bezpieczne? Oczywiście, że tak! Wypełniając poszczególne rubryki w programie e-pity tak naprawdę wszystkie dane zostają zapisane wyłącznie na naszych komputerach i nie są przechowywane na zewnętrznych serwerach. Do transmisji danych wykorzystywany jest 128-bitowy klucz, dzięki czemu złamanie sposobu szyfrowania jest niemożliwe. O tym, iż używanie programu do wypełniania i korekty e PIT jest całkowicie bezpieczne, świadczą również pozytywne opinie twórców programów antywirusowych.

Jak uwierzytelnić e-pity?

E-pity wysłane drogą elektroniczną wymagają odpowiedniego uwierzytelnienia. Możemy tego dokonać, logując się na stronę portalu podatkowego za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy też danymi autoryzacyjnymi. W tym ostatnim przypadku należy podać dane podatnika oraz kwotę, stanowiącą przychód za rok poprzedni. Kiedy zalogujemy się do programu, w którym tworzymy własny e-pit, nie zachodzi już konieczność ponownego uwierzytelnienia. Jeśli nie zamierzamy dokonywać zmian w przygotowanym przez urząd zeznaniu, po prostu wysyłamy go do US.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.