Korekta e-PIT – 4 sposoby na wprowadzenie poprawek do zeznania podatkowego

Coroczne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z osiągniętych dochodów jest obowiązkiem każdego podatnika. Jeszcze do niedawna wypełnienie deklaracji wymagało poświęcenia sporej ilości czasu, a czasami pomocy ze strony bardziej doświadczonych osób. Dlatego coraz więcej podatników dostrzega zalety wysyłania formularza PIT online, co znacznie przyspiesza proces rozliczenia się z fiskusem. Sam program do wypełniania PIT jest bardzo prosty i intuicyjny, więc nie tylko bez problemu zrobimy to sami, ale także, w przypadku nieprawidłowości, dokonamy korekty w zeznaniu podatkowym. Jak zrobić to najłatwiej?

  1. Korekta e PIT
  2. Jakiej korekty można dokonać w PIT?
  3. E-pity – czy to jest bezpieczne?
  4. Jak uwierzytelnić e-pity?

Korekta e PIT

Do połowy lutego wszyscy pracodawcy, u których byliśmy zatrudnieni, musieli przesłać e-pity na serwery Ministerstwa Finansów. Dzięki usłudze „Twój e-pit” każdy podatnik został wstępnie rozliczony, a jeśli nie wyraził on chęci wprowadzenia zmian, rozliczenie PIT zostało w ostatnim dniu kwietnia automatycznie wysłane do Urzędu Skarbowego. Jednak tak wypełniona deklaracja nie uwzględnia przysługujących nam ulg, dlatego jeśli o nich zapomnieliśmy, przysługuje nam możliwość dokonania jej korekty. Możemy tego dokonać już od pierwszego dnia po upływie terminu, w którym złożyliśmy e PIT, czyli od pierwszego maja. Bardzo pomocny w dokonaniu tej czynności będzie odpowiedni program PIT, który przeprowadzi nas przez cały proces dokonywania korekty i umożliwi wysłanie poprawionego zeznania podatkowego.

Jakiej korekty można dokonać w PIT?

Podatnik ma prawo do odliczenia od podatku wielu ulg, a także kosztów uzyskania przychodu. Mamy także możliwość przekazania 1% naszego podatku na cele charytatywne. Jeśli zapomnimy uwzględnić którejś z przysługujących nam ulg lub odliczeń, wówczas możemy skorzystać z możliwości dokonania korekty. Poprawiając e-pity możemy również dodać wartość składek ubezpieczeniowych, dzięki czemu uzyskamy zwrot ulgi na dziecko. Korekty powinniśmy dokonać, gdy doszliśmy do wniosku, iż korzystniejsze będzie wspólne rozliczenie z małżonkiem lub w sytuacji przeciwnej – jeżeli chcemy rozliczyć się indywidualnie. Wykorzystując program PIT bez problemu wybierzemy najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, szybko i sprawnie nanosząc poprawki do wysłanego wcześniej formularza PIT.

E-pity – czy to jest bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy wykorzystanie Internetu do przesyłania wrażliwych danych jest bezpieczne? Oczywiście, że tak! Wypełniając poszczególne rubryki w programie e-pity tak naprawdę wszystkie dane zostają zapisane wyłącznie na naszych komputerach i nie są przechowywane na zewnętrznych serwerach. Do transmisji danych wykorzystywany jest 128-bitowy klucz, dzięki czemu złamanie sposobu szyfrowania jest niemożliwe. O tym, iż używanie programu do wypełniania i korekty e PIT jest całkowicie bezpieczne, świadczą również pozytywne opinie twórców programów antywirusowych.

Jak uwierzytelnić e-pity?

E-pity wysłane drogą elektroniczną wymagają odpowiedniego uwierzytelnienia. Możemy tego dokonać, logując się na stronę portalu podatkowego za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy też danymi autoryzacyjnymi. W tym ostatnim przypadku należy podać dane podatnika oraz kwotę, stanowiącą przychód za rok poprzedni. Kiedy zalogujemy się do programu, w którym tworzymy własny e-pit, nie zachodzi już konieczność ponownego uwierzytelnienia. Jeśli nie zamierzamy dokonywać zmian w przygotowanym przez urząd zeznaniu, po prostu wysyłamy go do US.

One thought on “Korekta e-PIT – 4 sposoby na wprowadzenie poprawek do zeznania podatkowego”

Dodaj komentarz

Pieniądze Podatki

Od deklaracji do korekty PIT

Początkiem złożenia korekty deklaracji PIT, w zasadzie jest złożenie deklaracji jako takiej. Jest rozwiązaniem i możliwością, a zarazem prawem podatnika, do poprawienia błędów i niepoprawnych informacji w deklaracji PIT. W chwili obecnej dla najpopularniejszych formularzy PIT 36 i PIT 37, po pierwszym, gorącym okresie składania PIT, następuje czas, kiedy podatnicy mają możliwość korygowania ich. W […]

Read More
Inwestycja Pieniądze

Co Twoje dziecko powinno wiedzieć na temat pieniędzy?

Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że przyczyną większości problemów finansowych jest niegospodarność. Nic dziwnego. Edukacja na temat finansów, zarządzania domowym budżetem, praktycznie nie istnieje. Co gorsze, finanse to dla wielu ludzi tabu. Konsekwencje tego stanu rzeczy są bywają tragiczne. Dlatego też coraz częściej i głośniej stawia się pytanie: jak wychować człowieka bogatego. I czy to w […]

Read More
Pieniądze

Finanse domowe

Każda rodzina staje przed dylematem, kto ma zarządzać finansami domowymi. Co wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, jednak finanse to nie jest prosta sprawa. Osoba za nie odpowiedzialna musi płacić rachunku, kupować jedzenie, odłożyć pieniądze na niespodziewane wydatki. Kapitał domowy najczęściej składa się z pensji obu rodziców lub partnerów mieszkających i żyjących razem, którzy postanawiają dzielić […]

Read More