17 maja, 2024

piotrkmieciak.pl

Piotr Kmieciak Ekspert ds. Finansów

Co Twoje dziecko powinno wiedzieć na temat pieniędzy?

Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że przyczyną większości problemów finansowych jest niegospodarność. Nic dziwnego. Edukacja na temat finansów, zarządzania domowym budżetem, praktycznie nie istnieje. Co gorsze, finanse to dla wielu ludzi tabu. Konsekwencje tego stanu rzeczy są bywają tragiczne. Dlatego też coraz częściej i głośniej stawia się pytanie: jak wychować człowieka bogatego. I czy to w ogóle możliwe?

Dlaczego trzeba rozmawiać z dzieckiem o finansach?

Stosunek do pieniędzy to jedna z tych rzeczy, jakie wynosimy z domu rodzinnego. Co to oznacza? To, że każdy człowiek już od najmłodszych lat oswajany jest ze światem finansów! Niestety, proces ten odbywa się zwykle poza świadomością obu stron! Dziecko bezwiednie naśladuje rodziców, przejmuje ich system wartości i sposób zarządzania budżetem. Dlatego też tak ważna jest otwarta rozmowa!

Ile razy słyszałeś o dywersyfikacji portfela?

Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Przede wszystkim obalmy mit o tym, że taka rozmowa powinna być niemalże równie profesjonalna co wykład akademicki. Nie powinna to być to też jednorazowa pogadanka! Zatem co należy mówić i robić oraz czego nie robić kiedy chcesz wyrobić w dziecku zdroworozsądkowe podejście do pieniędzy?

nie ukrywaj przed dzieckiem faktu, że odkładasz pieniądze na wakacje czy nowy telewizor
podczas zakupów sięgaj po produkty w promocyjnych cenach
unikaj porównywania się czy licytowania z innymi osobami

Wszystkie powyższe zasady powinieneś wdrożyć w życie w dniu, gdy staniesz się rodzicem. Na edukowanie dziecka nigdy nie jest za wcześnie!

1 komentarz

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.