2 maja, 2024

piotrkmieciak.pl

Piotr Kmieciak Ekspert ds. Finansów

Likwidacja jednoosobowej działalności

Gdy otwieramy działalność gospodarczą, zwykle nie myślimy o tym, że kiedyś trzeba będzie ją zamknąć. Gdy jednak nadchodzi taki moment okazuje się, że formalności jest całkiem sporo a niekiedy występują także koszty.

Jak się przygotować do zamknięcia firmy?

Gdy wiemy już, że na pewno chcemy zlikwidować nasz biznes powinniśmy się do tego przygotowywać kilka tygodni wcześniej. Każdemu zależy przecież na tym, by firmę zamknąć z korzystnym wynikiem. Chodzi o to, by nie zostać z niesprzedanym towarem, który potem jest jeszcze trudniej upłynnić. Mając w perspektywie zamknięcie warto więc organizować promocje, by dzięki nim odzyskać jak najwięcej pieniędzy zamrożonych w towarze.

Formalności i inne działania przy zamykaniu firmy

Zamknięcie firmy to przede wszystkim złożeniu wniosku do CEIDG. Można to zrobić przez Internet lub osobiście. Jednocześnie zostaną wysłane automatyczne powiadomienia do ZUS, GUS i urzędu skarbowego. Nie oznacza to jednak, że niczego nie będziemy musieli w tych urzędach robić. Trzeba udać się do ZUS i wyrejestrować z ubezpieczeń siebie, pracowników i członków rodziny. Z kolei w urzędzie skarbowym formalności do wypełnienia mają osoby, które są płatnikami VAT. Jeśli ktoś w działalności użytkował kasę fiskalną będzie musiał w punkcie serwisowym sporządzić odczyt z kasy i wyrejestrować ją w urzędzie skarbowym. Gdy przedsiębiorca korzystał z dopłaty na zakup kasy fiskalnej i użytkował ją krótko będzie musiał te pieniądze zwrócić. Należy też pamiętać o sporządzeniu rocznego rozliczenia z podatku dochodowego.

O czym jeszcze powinien pamiętać przedsiębiorca?

Koniec działania firmy to także konieczność wypowiedzenia umowy rachunku bankowego. Z reguły trzeba to zrobić osobiście lub listownie. Pozamykać należy też konta na portalach sprzedażowych. Rozwiązaniu powinny ulec umowy z biurem rachunkowym oraz z firmami kurierskimi.

Pamiętajmy, że o ile powyższe porady są aktualne w momencie pisania artykułu, o tyle mogą być nieaktualne w późniejszym czasie. Dlatego warto pozyskać aktualne informacje na temat zmian prawnych w Polsce. Najświeższe informacje znajdziemy na stronie serwisu informacyjnego Informator24.pl.

Copyright © All rights reserved.