18 maja, 2024

piotrkmieciak.pl

Piotr Kmieciak Ekspert ds. Finansów

Biała lista podatników VAT – co to jest i kogo dotyczy?

Biała lista podatników VAT — co to jest i kogo dotyczy?

Biała lista podatników VAT to usprawnienie, które zostało wprowadzone, aby z łatwością można było sprawdzić status podatnika. Dzięki temu weryfikacja numeru kontrahenta jest naprawdę prosta. Co zawiera biała lista VAT i kiedy właściwie należy z niej korzystać? Jak sprawdzić wykaz podatników VAT?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu istotnych obowiązków. Niektóre z nich, są szczególnie ważne. Do tej grupy należą bez wątpienia wszelkie kwestie podatkowe. Dotyczą one różnych obszarów — także tych związanych z opłacaniem faktur z podatkiem VAT. Od niedawna, przy dokonywaniu takich płatności należy sprawdzać status takiego podatnika, korzystając w tym celu z rejestru VAT. Mówiąc dokładniej, należy zweryfikować, czy jego rachunek bankowy znajduje się w wykazie podatników VAT, czyli na tak zwanej białej liście. W przypadku, jeśli zapłata wpłynie na inny numer rachunku bankowego, niż ten widniejący w wykazie, może to wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Czym właściwie jest biała lista? Dowiedzmy się, jak dotrzeć do wykazu podatników VAT oraz jak wyszukać poszczególne rachunki bankowe.

Biała lista podatników — co to jest?

Biała lista podatników VAT to nic innego jak baza danych, zawierająca informacje na temat przedsiębiorców. Wykaz ten jest ogólnodostępny i bezpłatny więc skorzystać może z niego każdy, kto potrzebuje zweryfikować dany podmiot. Co najważniejsze, biała lista dostarcza informacji zarówno na temat przedsiębiorców zarejestrowanych, jako podatników VAT, jak i tych wykreślonych i przywróconych do rejestru. System ten został wprowadzony w celu ułatwienia znalezienia wszelkich informacji na temat kontrahenta. Rzeczywiście jest to duże ułatwienie, ponieważ dawniej dostępne były aż 3 osobne listy, co mocno komplikowało możliwość szybkiej weryfikacji.

Do czego służy właściwie biała lista VAT? Przede wszystkim umożliwia ona przedsiębiorcy sprawdzenie, czy dany kontrahent jest rzeczywiście podatnikiem VAT. Kolejną rzeczą, jest możliwość zweryfikowania, czy numer konta na fakturze, zgadza się z tym oficjalnym, widocznym na białej liście. Jeśli numery rachunków rozliczeniowych są takie same, można bez obaw wykonać przelew.

Biała lista podatników VAT — jakie dane zawiera?

Biała lista VAT to wykaz podatników VAT, zawierający wiele ważnych informacji na temat kontrahentów odprowadzających podatek VAT. Dla osób sprawdzających taki podmiot najważniejsze są wszelkie dane dotyczące numeru rachunku bankowego danej firmy, czyli tak zwanego rachunku rozliczeniowego. Warto pamiętać, że numery te widoczne są jedynie przy podmiotach zarejestrowanych oraz przywróconych jako podatnicy VAT.

Biała lista podatników zawiera także wiele innych informacji o podatnikach. Widoczne są tam na przykład ich numery identyfikacji podatkowej, nazwy firm, a także:

  • numery: NIP, PESEL, REGON, KRS (zależnie od podmiotu)
  • adres
  • datę rejestracji, przywrócenia lub odmowy rejestracji, jako podatnika VAT.

Jak sprawdzić status podatnika VAT?

Sprawdzenie statusu podatnika na białej liście VAT jest niezwykle proste. Z tym zadaniem poradzi sobie dosłownie każdy. Jedyne, co jest nam właściwie potrzebne, aby zweryfikować kontrahenta to REGON lub NIP jego firmy, a te informacje widnieją na każdej fakturze. Przy wyszukiwaniu należy też zaznaczyć dzień, na jaki mają wskazywać dane informacje. I to właściwie tyle. Następnie ukażą się nam konkretne informacje na temat wyszukiwanego podmiotu.

Copyright © All rights reserved.