25 kwietnia, 2024

piotrkmieciak.pl

Piotr Kmieciak Ekspert ds. Finansów

Historia początku inwestowania na giełdzie

W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się do tego, że kupno i sprzedaż akcji to kwestia naciśnięcia kilku przycisków na telefonie lub komputerze. Ale nie zapominajmy, że tam, skąd pochodzimy, nie zawsze było tak łatwo. Technologia udostępnia nam narzędzia inwestycyjne, które wcześniej były w rękach tylko bogatych i to po niższych kosztach.

Ułatwienie i obniżenie kosztów procesu inwestycyjnego pozwoliło wielu inwestorom na przejęcie kontroli nad swoimi inwestycjami i wdrożenie własnych strategii inwestycyjnych dostosowanych do ich preferencji w zakresie zmienności i ryzyka.

Jak banki generują pieniądze?

Początki inwestowania na giełdzie

Główne światowe giełdy papierów wartościowych, takie jak Wall Street, mają długą historię z technologią. Już w latach 70. komputery zaczęły odgrywać coraz większą rolę. Chociaż pierwszy cyfrowy elektroniczny system handlu akcjami pojawił się w 1969 roku. Była to sieć ECN (Electronic Communication Network). Umożliwiał on zapoznawanie się w czasie rzeczywistym z informacjami o cenach podaży i popytu na akcje. W wyniku tego systemu, kilka firm zaczęło pracować nad automatyzacją coraz większej ilości transakcji i coraz mniej polegać na ludzkich brokerach. Do tej pory handel był prowadzony przez maklerów osobiście na giełdach, krzyczących i używających skomplikowanych sygnałów ręcznych. Tak, odnosimy się do tych chaotycznych obrazów handlu giełdowego, które wszyscy znamy z filmów.

Jedną z firm, która podjęła próbę zautomatyzowania tego procesu było NASD, które wkrótce stworzyło pierwsze oprogramowanie dla rynku elektronicznego, nazywając je NASDAQ. Stopniowo, handel akcjami bez kontaktu twarzą w twarz zyskiwał na popularności, a w latach 80-tych handel przez telefon stawał się coraz bardziej powszechny. Wreszcie w latach 90. pojawił się internet, który zrewolucjonizował światowe rynki akcji.

Jednak rozwój rynków giełdowych w Polsce rwał znacznie dłużej. Dopiero w latach 80-tych inwestycje giełdowe rozpowszechniły się poza grono profesjonalnych inwestorów. Pojawienie się w 1989 roku Komisji Papierów Wartościowych było jednym z najważniejszych czynników rozwoju sektora finansowego i inwestycyjnego, podobnie jak pojawienie się elektronicznych systemów transakcyjnych.

Copyright © All rights reserved.