Historia początku inwestowania na giełdzie

W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się do tego, że kupno i sprzedaż akcji to kwestia naciśnięcia kilku przycisków na telefonie lub komputerze. Ale nie zapominajmy, że tam, skąd pochodzimy, nie zawsze było tak łatwo. Technologia udostępnia nam narzędzia inwestycyjne, które wcześniej były w rękach tylko bogatych i to po niższych kosztach.

Ułatwienie i obniżenie kosztów procesu inwestycyjnego pozwoliło wielu inwestorom na przejęcie kontroli nad swoimi inwestycjami i wdrożenie własnych strategii inwestycyjnych dostosowanych do ich preferencji w zakresie zmienności i ryzyka.

Jak banki generują pieniądze?

Początki inwestowania na giełdzie

Główne światowe giełdy papierów wartościowych, takie jak Wall Street, mają długą historię z technologią. Już w latach 70. komputery zaczęły odgrywać coraz większą rolę. Chociaż pierwszy cyfrowy elektroniczny system handlu akcjami pojawił się w 1969 roku. Była to sieć ECN (Electronic Communication Network). Umożliwiał on zapoznawanie się w czasie rzeczywistym z informacjami o cenach podaży i popytu na akcje. W wyniku tego systemu, kilka firm zaczęło pracować nad automatyzacją coraz większej ilości transakcji i coraz mniej polegać na ludzkich brokerach. Do tej pory handel był prowadzony przez maklerów osobiście na giełdach, krzyczących i używających skomplikowanych sygnałów ręcznych. Tak, odnosimy się do tych chaotycznych obrazów handlu giełdowego, które wszyscy znamy z filmów.

Jedną z firm, która podjęła próbę zautomatyzowania tego procesu było NASD, które wkrótce stworzyło pierwsze oprogramowanie dla rynku elektronicznego, nazywając je NASDAQ. Stopniowo, handel akcjami bez kontaktu twarzą w twarz zyskiwał na popularności, a w latach 80-tych handel przez telefon stawał się coraz bardziej powszechny. Wreszcie w latach 90. pojawił się internet, który zrewolucjonizował światowe rynki akcji.

Jednak rozwój rynków giełdowych w Polsce rwał znacznie dłużej. Dopiero w latach 80-tych inwestycje giełdowe rozpowszechniły się poza grono profesjonalnych inwestorów. Pojawienie się w 1989 roku Komisji Papierów Wartościowych było jednym z najważniejszych czynników rozwoju sektora finansowego i inwestycyjnego, podobnie jak pojawienie się elektronicznych systemów transakcyjnych.

Inwestycja

Inwestycja w hazard i kasyna

W dobie intensywnego rozwoju branży kasynowej w internecie staje się ona niezwykle intratnym i opłacalnym biznesem. Nic więc dziwnego, że kolejni przedsiębiorcy myślący o otwarciu działalności poważnie biorą pod uwagę taką jej formę. Ktoś nieobeznany z tematem mógłby powiedzieć, że nie ma nic prostszego. Wielu myśli, że wystarczy korzystając z gotowych modułów oprogramowania stworzyć witrynę, […]

Read More
Inwestycja Pieniądze

Co Twoje dziecko powinno wiedzieć na temat pieniędzy?

Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że przyczyną większości problemów finansowych jest niegospodarność. Nic dziwnego. Edukacja na temat finansów, zarządzania domowym budżetem, praktycznie nie istnieje. Co gorsze, finanse to dla wielu ludzi tabu. Konsekwencje tego stanu rzeczy są bywają tragiczne. Dlatego też coraz częściej i głośniej stawia się pytanie: jak wychować człowieka bogatego. I czy to w […]

Read More
Surowce

Sytuacja na rynku ropy naftowej

Jeśli ostatnio tankowałeś swój samochód, być może zauważyłeś, że ceny benzyny dość mocno spadły. Ale to, o czym być może nie wiesz to fakt, że cena baryłki ropy spadła jeszcze bardziej. Na początek przyjrzyjmy się krótko sytuacji na rynku energii. Aby wyjaśnić to tanienie w ostatnich miesiącach musimy przeanalizować jego dwie najważniejsze zmienne: podaż i […]

Read More