Jak banki generują pieniądze?

Poniżej postaramy się wyjaśnić, jak naprawdę działają banki, czym jest wypłacalność i płynność oraz jakie problemy mogą napotkać banki w związku ze sposobem ich funkcjonowania.

Podstawowe zasady działania banku

Jak często się mówi (i wielu bankierów przypomniało nam o tym podczas obecnego kryzysu), działalność banków polega na pożyczaniu pieniędzy. W zamian za tę pożyczkę otrzymują wynagrodzenie, którym jest stopa procentowa.

Skąd oni biorą pieniądze? Zasadniczo, mogą one pochodzić z tych źródeł:

Pieniądze, które oszczędzający deponują w danej instytucji w formie rachunków bieżących, depozytów i innych instrumentów finansowych.

Emisje obligacji i inne rodzaje długu (za które bank płaci inwestorowi odsetki).

Pośrednictwo finansowe: kredyty międzybankowe uzyskane od innych podmiotów (jest to część, która najbardziej ucierpiała na początku kryzysu, kiedy banki nie ufały sobie nawzajem).

Kapitał i zyski uzyskane przez bank i zgromadzone w formie funduszy własnych.

Dla banków najlepszymi sposobami finansowania jest pierwsza wymieniona opcja (ponieważ wynagrodzenie jest bardzo małe) i ostatnia, ponieważ są to ich akcje i własne zyski (te, które nie zostały przekazane akcjonariuszom w formie dywidendy). Pożyczki międzybankowe mogą być również tanie, podczas gdy emisja długu zwykle wiąże się z wyższym kosztem dla banku.

Wraz z kryzysem zmniejszyła się zdolność banków do przyciągania oszczędności od klientów, choć stopniowo się ona odbudowuje. Banki za uzyskane pieniądze udzielają pożyczek (które z kolei, jak widzieliśmy, mogą służyć jako zabezpieczenie w celu uzyskania kolejnych pieniędzy). Nie mogą jednak pożyczyć wszystkiego co mają. Logiczne jest, że banki muszą mieć pewną płynność finansową dla swoich codziennych operacji, ponieważ są klienci, którzy będą chcieli wypłacić swoje pieniądze w dowolnym momencie.

Co to jest płynność finansowa banków?

Zasadniczo, płynność odnosi się do środków pieniężnych, które instytucje muszą posiadać w gotówce (lub łatwo wymienialnych na gotówkę), aby zaspokoić swoje codzienne potrzeby. Kwota ta jest dość mała, ponieważ rezerwy, które banki muszą utrzymywać jako minimum płynności, wynosi od 2012 roku tylko 1% w strefie euro. Oznacza to, że z każdych 100 złotych banki mogą pożyczyć 99 złotych.

Pieniądze trzymane w gotówce mogą wydawać się niewielką kwotą, ale zazwyczaj suma ta wystarcza na zaspokojenie codziennych potrzeb, dzięki czemu banki mogą uzyskać zwrot z reszty pieniędzy. Z tego powodu, jeśli ktoś chce wypłacić dużą sumę pieniędzy, powinien poinformować o tym swój oddział, który zazwyczaj – w zależności od kwoty – powie klientowi, aby udał się po wypłatę dzień lub dwa później.

Pieniądze Podatki

Od deklaracji do korekty PIT

Początkiem złożenia korekty deklaracji PIT, w zasadzie jest złożenie deklaracji jako takiej. Jest rozwiązaniem i możliwością, a zarazem prawem podatnika, do poprawienia błędów i niepoprawnych informacji w deklaracji PIT. W chwili obecnej dla najpopularniejszych formularzy PIT 36 i PIT 37, po pierwszym, gorącym okresie składania PIT, następuje czas, kiedy podatnicy mają możliwość korygowania ich. W […]

Read More
Pieniądze

Korekta e-PIT – 4 sposoby na wprowadzenie poprawek do zeznania podatkowego

Coroczne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z osiągniętych dochodów jest obowiązkiem każdego podatnika. Jeszcze do niedawna wypełnienie deklaracji wymagało poświęcenia sporej ilości czasu, a czasami pomocy ze strony bardziej doświadczonych osób. Dlatego coraz więcej podatników dostrzega zalety wysyłania formularza PIT online, co znacznie przyspiesza proces rozliczenia się z fiskusem. Sam program do wypełniania PIT jest […]

Read More
Kredyty

Korzystajmy z kalkulatorów i porównywarek kredytowych dla własnej korzyści.

„Niestety nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli i są chwile gdy nasze finanse są w marnej kondycji, a w/g prawa Murphy`ego jeśli coś może pójść źle, to z pewnością tak będzie. Gdy popadamy w kłopoty finansowe a mamy nieprzewidziane wydatki, dobrym rozwiązaniem może być kredyt. Tylko skąd mamy posiąść wiedzę która oferta kredytowa będzie […]

Read More